Валентина Овчинникова

Present Simple. Раскройте скобки и поставьте глагол в соответствующую форму. Переведите предложения на русский язык.

1.It often (to rain) in this part of the world2. When it (to be) cold, we (put on) warm clothes.

Olga Baranowa

1. It often rains in this part of the world. В этом районе земного шара часто идут дожди. 2. When it is cold, we put on warm clothes. Когда холодно, мы надеваем тёплую одежду.