Ол
Ольга

помогите расшифровать слово Unicode само слово как расшифровывается?

Алексей Сорокин

UNIfied CODE - унифицированный или единый код.
PS Остальные ответившие тоже правы, так как создатели Юникода не дали строгого толкования "UNI".
История:
The origins of Unicode date to 1987, when Joe Becker from Xerox and Lee Collins and Mark Davis from Apple started investigating the practicalities of creating a universal character set. In August 1988, Joe Becker published a draft proposal for an "international/multilingual text character encoding system, tentatively called Unicode". He explained that "the name 'Unicode' is intended to suggest a unique, unified, universal encoding".

Ai
Aika

Уникальный код.

Илья

Точнее "универсальный"..(имхо)..

Eva Vard

Кодировка