Зарзабон Зарзибон

Помогите заполнить пробелы правильными предлогами ( по англ. яз.)

1)The UK occupies the territory ...the British Isles ...the total area ...244 sq. km.
2) The UK is separated ...the continent ...the English Channel.
3) Many rivers are flowing ...Great Britain.

4) Will you take part ...the conference ...the UK??

5) Britain is visited ...winds ...different parts ...the world.

Fb
Fbmvika

1)The UK occupies the territory of the British Isles with the total area of 244 sq. km.2) The UK is separated from the continent by the English Channel.3) Many rivers are flowing throughout Great Britain. 4) Will you take part in the conference at the UK? 5) Britain is visited by winds from different parts of the world.