Филипп Кортес

проблемы с выполнением упражнения по английскому. Очень нужна помощь.

Read each sentence and write a new sentence using 's with the underlined words.

Example: The meeting tomorrow has been cancelled. Tomorrow’s meeting has been cancelled.

1. The storm last week caused a lot of damage.

2. The only cinema in the town has been closed down.

в первом предложении составить с Last week, во втором с the town.

Иван Лысых

The. last week's storm caused a lot of damage.
The only town's cinema has been closed down.

Алексей

Это же легко бери словарь и переводи и составляй