Елена Терентьева

Помогите, пожалуйста англ. сделать, просто с временами не дружу

Нужно раскрыть скобки в правильном времени: Indefinite Infinitive,Continuous Infinitive или Perfect Infinitive.
1. Now she acted as if she (not to care).2. Even if I (to see) her at the party I (can, do) nothing for you.3. Mary is staying with me. I think it (to be) a good thing if you come and see her.4. In the old days it (not to be) so simple to travel so far.5. I wish you (to turn) the radio down.6. It (to make) small difference to the universe if I never (to exist).7. If Ed ( to learn) about it he will probably never speak to me again.8. I wish (to inform ) him about everything beforehand.9. If you (to be) here now you (to help) your brother.10. He sat at the desk as though he (to write) something.

Павел Троицкий

Это называется не не дружу, а не учу, зашла, если не знаешь, в интернет, забила по отдельности времена, и под формулу подставила, окончание и вспомогательные глаголы . Вот и все . Вот ссылка на первое время .