Ольга Толкачёва

розрахуйте молярну масу еквівалента Нітрогену в оксидах та молярні маси еквівалентів оксидів?

в оксидах нітрогену на два атоми Нітрогену припадає: а) 5; б) 4; в) 1 атом Оксигену.

Екатерина Сергеевна

Vety on jaksollisen järjestelmän ensimmäinen alkuaine. Sitä merkitään kirjainsymbolilla H. Vety on epämetalli, mutta jaksollisessa järjestelmässä se on sijoitettu ensimmäiseen pääryhmään yhdessä alkalimetallien kanssa. Vedyn elektronit nimittäin jakautuvat energiatasoille samalla tavoin kuin alkalimetalleillakin yleensä: sillä on vain yksi elektroni, joka on siis sen valenssielektroni. Normaalissa ilmanpaineessa huoneenlämmössä vety on väritön, hajuton ja mauton, tulenarka, ilmaa huomattavasti kevyempi kaasu, joka esiintyy luonnossa kaksiatomisina molekyyleinä (H2). Vedyn sulamispiste on −259 celsiusastetta ja kiehumispiste on −253 celsiusastetta (n. 14 ja 20 K). Vedyn moolimassa IUPACin standardin mukaisesti on [1,00784;1,00811] g/mol[1] .

Tunnetuin vety-yhdiste on vesi, jonka molekyylikaava on H2O. Keveydestään huolimatta vesi esiintyy huoneenlämpötilassa nesteenä, mikä johtuu vesimolekyylien välisistä vetysidoksista. Vedellä on korkea kiehumispiste, mikä on tehnyt mahdolliseksi nykyisen kaltaisen elämän syntymisen. Vetyä on maapallolla eniten nimenomaan vesimolekyyleissä, ja sitä on maapallon maankuoren kokonaismassasta 0,14 %.[2] Vety on maailmankaikkeuden yleisin alkuaine, ja se toimii tähtien polttoaineena niissä tapahtuvissa fuusioreaktioissa.

Саша Бурдин

До підручника, лінива мавпо!

Елена

Что уже и Химию испоганили поганцы, когда-то это был Азот и Кислород в этом языке, это же наука а не вопрос "На" или "в". Всюду поковырялись. Или на кого-то работаете.
В геометрии шестиугольник хексагоном ещё не стал. Это не сохранение языка, это - подстилка.