Михаил Московченко

Раскройте скобки и поставьте глаголы в форме Future Indefinite Tense..

Раскройте скобки и поставьте глаголы в форме Future Indefinite Tense.
1. They (not to go) to the restaurant. All the restaurants (to crowd).
2. I (to have) steak for dinner. Mary (to have) fish.
3. Kate (not to go) sightseeing. I (to stay) at home with her.
4. Nick (to go) to his friends' wedding. His wife (to go) here too.
5. I (to go) to the office by bus. My son (to walk) to school.
6. Barbara (to come) home later. Her husband (to be) home already.
7. Imagine, what (happen) if all transportation (work) on battery or by wind.
8. According the agreement between the world's most powerful industrial countries they (take, not) Antarctica's oil minerals for at least fifty-five years.
9. Most geothermal power plants (require) large amount of water for cooking or other purposes.

Екатерина Бронина

убираешь to
добавляешь на хвоста s
в итоге хоть где-то да и будет правильно

Сергей Тычков

Элементарно

Светлана Педанова

are not going(если это как расписание или уже оговорено, то dont go), is crowed.
had/had
is not going,i will stay
goes, goes
go, walk
came, has alredy been
will happen, works
dont take
requires