Юля Богданенко

Вы случайно не знаете как решается это задание?

Match the phrases on the left with meanings they express on the right.draw lines between the pairs
ARE YOU going to(do?) a request
is it going to (do?) intention
will you (do)? probability
will you be (doing)? something that will be in
would you (do)? progress in the fiture
write sentences using the expression above and following the instructions in sentences 1-8
1/ask someone to open a window
2.ask if someone intends to have a quiet evening in
3.ask if someone has made arrangements for attending the next committee meeting
4.ask if there is any probability if it raining this afternoon
5.ask if someone intends to tell the truth
6.ask if there is any likelihood of interest rates rising again
7.ask someone to post a letter for you
8.ask if someone has arranged to go abroad for their holiday this year

Олеся Казарина

Нет не знаю=(

Татьяна Фоменко

сверху русским языком написано, что должно быть сделано

Александр

переводчик в помощь