Алексей

Поставьте глаголы в правильную форму (Past Simple или Past Perfect simple)

1 They (launch) the first spaceship in 1975
2 I (look) at the clock and (realise) that it (break);
3 They (finish) the interview by that time;
4 When you (visit) your granny last?

Василий Нестеров

launched
looked.
had broken.
finished.
when DID you VISIT your....

Наталия Кадоркина

1 They LAUNCHED the first spaceship in 1975
2 I LOOKED at the clock and REALISED that it WAS BROKEN;
3 They HAD FINISHED the interview by that time;
4 When you DID you VISIT your granny last?

Митяй Струнец

согласен с "Дазнт Маттер" по пунктам 1 и 4.
2. лукед, реалайзед, но по поводу брейк, то правильнее было бы "ит уоз брокен", т. к. в активном залоге выглядит так, как будто часы что-то сломали.
3. зей хав финишед, т. к. к этому моменту времени они уже закончили интервью.