Алексей Лыженко

помогите расставить артикли где необходимо

1. Yesterday I saw... new film, but... film wasn't very interesting. 2. London is situated on... Thames. 3. Yuri Gagarin was... first man to fly over... Earth in spaceship. 4. My daughter will go school... next year. 5.1 decided to visit... Ivanovs, but they were not at... home 6. In... summer we live in... country. 7. Lomonosov,...great Russian scientist, was born in... small village on... shore of... White Sea. 8....United States of America is one of... most powerful countries of the world. 9. Is your dress made of... silk or... cotton? 10...Peter's brother is... student and we are...pupils.11. What would you like:... apple or... orange? 12. What... strange man he is!

Людмила Фёдорова

1 а зэ2зэ3зэ зэ4не надо5зэ не надо6не надо зэ7а а? зэ8зэзэ9 не надо не надо10а не надо11не надо? 12зэ?