Shaxin Nazirov

срочно очень надо плиззззззззз помогите

Ni
Nikita

не уверен, но перемещение, вроде, будет так:
10T+0.3*(T*T/2)

О-Ля-Ля

Дано: v = 180 м/с; a = 2,5 м/с кв; Определить S - ?Решение. v (кв) - v0 (кв ) = 2aS: Так как начальная скорость равна нулю (v0 = 0); то v (кв) = 2aS; Отсюда S = v (кв)/2a; Вычисдим: S = 180*180/2*2,5 = 6480 (м). Многовато!.. Это же почти 6,5 км! Возможно, скорость равна 180 км/ч, а не м/с. Тогда v = 50 м/с , S = 50*50/2*2,5= 500 (м). Проверьте, пожалуйста, условие!

Ир
Ира

St Petersburg is known for its musical traditions. There are wonderful opera houses like the Mariinsky Theatre. Its famous conductor Valery Gergiev organises the annual Easter Festeval of classical music.The Mariinsky is famous for the first nights of outstanding Russian operas like Life for the Tsar (or Ivan Susanin). the first Russion national opera by Mikhail Glinka was staged in 1836.

The world-famous Russian composer Peter Ilyich Tchaikovsky was born in the town of Votkinsk. His most famous works are the ballets Swan Lake, The Nutcracker and The Sleeping Beauty. His music is considered to be catchy, romantic and sentimental .

The Russion choral tradition is long. The first Russian folk choir was organised by Prince Yuri Golitsyn in the village of Novocherkutino (now Lipetsk Region) in 1856.

Many Russians like jazz . The famous Oleg Lundstrem big band was fouded in Shanghai,China, by Oleg Lundstrem and his brother Igor in the 1930s to Moscow. Their concerts have always been very popular and successful and they have often played to full houses .

In some Russian parks you can listen to brass bans . They are very popular among older people.

Любовь

какое перемещение совершит тело за первые 2 с движения?

ну ты 2 подставь в формулу-то и подсчитай!

Жека

n(CuSO4)X5 H2O) = 50/250=0.2 моль
n(CuSO4 x 5H2O)=n(cuSO4)
m(CuSO4)= n x M= 0.2 x 160= 32 г
w(CuSO4)= 32/370=0.086 или 8.6%

Ол
Олег

Составляем пропорцию:
260 р. - 130%
x - 100%
x = 200 р.

Николай

260:130*100=200 , или 100х+30х=260 (тут уравнением)

Ка
Катя

какие 16??
приравниваем левую часть к нулю и находим один из корней = 8 соответственно
Ответ: "а" больше 8

Марина

а должно быть как минимум больше либо равно 16 иначе дискриминант меньше нуля, а значит корней нет

Ай
Айгуль

Решебник в помощь!

Александра

Проведем среднюю линию трапеции МК. Пусть высота трапеции Н. Треуголник МСД=МСК+МДК. Площадь трапеции = МК*Н. Площадь треугольника МСК = 1/2МК*Н/2+1/2МК*Н\2=МК*Н/2. Что и требовалось доказать.

Шеннепей

ернй осадок образуется при взаимодействии нитрата свинца с сульфидом калия. Но гироксид калия + гидроксид, как-т не клеется(((((

Ни
Николай

это с такой орфографией у тебя на ЕГЭ беда будет