Инна Богомолова

Помогите написать мини сочинение на тему мне нравится зима на башкирском языке, пожалуйста

Альберт

Кыш - бу иң матур вакыт ел! Кышын мөмкин уйнарга карларда, корырга кар йозаклар, үлчәргә тирәнлекне көртлар, йөртергә җылы һәм уңайлы мамык түшәкләр, тәгәрәргә таучыклардан бирле чаңгынарда, чанада һәм янбашта, тәгәрәргә атларда һәм уйнарга хоккей, ә бөтенесе шул эчәргә кайнар чай! Ә тагын кисәк бәйрәм итәргә бәйрәмнәр, алырга бүләкләр, багарга Святкида һәм утырырга өйдә һәм, төренеп җылы юрганда, укырга яраткан китапны!

Айсулуу

Минең иң яратҡан йылдын миҙгеле - ҡыш. Ҡышҡыһын мин яратам урманда йөрөргә. Урманда тыныс. Ағастар ҡар менән ҡапланған, улар, әйтерһең дә, йоҡлай. Шыршы башында герлянда һымаҡ теҙелгәндәр тубырсыҡтар, ҡоштарға тамаҡ. Яланда теҙелешеп шыршылар үҫеп ултыралар. Уларҙы ҡар ҡаплаған. Вьюга поста пашню прическа стройтех ҡарағай. Глубоко ҡышҡы йоҡо тәбиғәт, ай-һай теплится аҫтында тормош сугроб. Әгәр ассистент сугроб тиклем ер булһа, була заметить акустики брусникин, цветочки черники һәм листья башҡа үҫемлектәр. Урман аҡланында күренә эҙҙәре хайуандар: төлкөләр, ҡуян-беләк, мышы. Был непроходимых шыршы урмандарында төҙөнө үҙ берлоги айыуҙар. Аҫтында низко даими ветви прячется зайцы-беляк. Был густы ключи ветвях шыршы төҙөнө үҙ бойлер тыйыла – оялар бәлки. Күп кенә ҡоштар бер ҙә улетают беҙҙән ҡышҡа. Рябчик, көртлөк ауларға ла рөхсәт алынды, глухарь, куропатки йәшәй, йыл әйләнәһе бер урында. Иң ваҡ-төйәк писек воробьи да бер ҡайҙа ла улетают етәксе һ. б. тураһында. Ҡала менән етәксе һ. б. синицы, ятты, соки, сороки. Үҙенең яҡты оперение биҙәй, беҙҙең ҡышҡы тәбиғәтте снегири. Голодом страна ҡыш ҡоштарға түгел, ә холодом. Буран утһә.урман волшебное үҙгәрә. Ҡышҡыһын урман матур!

Алёна

мда татарский

Максим Комаров

Ҡыш – мөғжиҙәле миҙгел. Күктән эре бөртөктәр менән ҡар яуа. Урамдарҙы ҡар баҫа. Өйҙәр, ағастар – ҡар аҫтында ҡалалар.
Минеңсә, ҡыш ысынлап та матур миҙгел.
Шулай ҙа, мин ҡышты тәбиғәте өсөн генә яратмайым. Ҡышҡыһын саңғыла, тимер аяҡта, санала шыуып була. Катоктарҙың, санғы трассаларының кассаларында сираттар күп. Ҡышҡыһын тирә-яҡ мөғҙиәле була. Мин дустарым менән саф һауала йөрөргә, ҡар бәрешеп уйнарға яратам. Беҙгә ҡышҡыһын күп төрлө шөғөлдәр бар. Ҡышын өйҙә ултырғы килмәй, саф һауала ғына йөрөйһө килә.
Бынан тыш, ҡышҡыһын бер байрам бар, - Яңы йыл! Был көндө ололар ҙә, балалар ҙа ҙур түҙемһеҙлек менән көтә . Кешеләр өйҙәрҙе, магазиндарҙы, мәктәптәрҙе, парктарҙы биҙәйҙәр. Барыһы ла бер береһенә бүләктәр һатып алалып буләк итәләр . Был – ысынлап та тылсымлы яңы йыл кәйефе!

Бына шуға күрә мин ҡышты ныҡ яратам. Йылдың һыуыҡ миҙгеле булһа ла, ул барыбер иң яҡшы һәм бик матур ваҡыт.

Stanislav Kim

почему кыш это ел? Кыш это мизгел!!!!

Максим Жупиков

Почему чай? Чай-сәй!!

Ольга Больбот

кем сездән татар ул?

Иван Зюканов

Это не башкирский