Денис Лихой

ребята, нужен текст по инглишу на тему "i'm a student" был бы весьма благодарен 😉

Елена Лобина

I am Kovalenko Katya. So, I am a student now. I’m a first-year student of the day-time department. I’ve entered State Tax Service Academy of Ukraine after finishing a secondary school. You know, that was my dream to enter this Institute. No wonder, as all members of our family are economists.

My father taught me to understand and love mathematics. I realize now mathematics is a corner-stone of all sciences. My father works as a financier at the Planning Economic Department of the plant.

My mother is a book-keeper at a book-keeping department of the factory. She likes her specialty very much. I love a sister. She is twenty. And she is also an economist. She works as a cashier at the post-office savings-bank. She combines her work with studies at the Institute. She is a second-year student of non-resident instruction at this Institute.

As you see, I took my parents way. I worked hard to pass my entrance examinations well. And now I’ve become a happy member of the great, young family of students.

Геннадий Дьяконов

Топик student life Студенческая жизнь
№ Предложения Перевод на английский язык
1 Это прекрасно быть студентом It’s great to be a student
2 Это по некоторым причинам This is for several reasons
3 Прежде всего, ты изучаешь, что тебе нужно для твоей будущей карьеры First of all, you study what you need for you future career
4 Ты четко понимаешь, что образование поможет тебе зарабатывать деньги You clearly understand that this education will help you to earn money
5 Во-вторых, это часто то, что тебе действительно нравится Secondly, it’s often what you really enjoy
6 Это совершенно удивительно иметь хорошую работу и любить ее всем сердцем It’s absolutely amazing to have a good job and like it with all your heart
7 В конечном счете, я бы хотел сказать, что студенческая жизнь это не то же самое что усердная работа Finally, I’d also like to say that that student life isn’t the same as hard work
8 Ты можешь тратить время на свои хобби You can spend time on your hobbies
9 С одной стороны, тебе нужно учиться, чтобы получать хорошее образование On the one hand, you need to study to receive good education
10 С другой стороны, у тебя есть очень много времени для себя самого On the other hand, you have plenty of time for yourself

Данный топик student life очень легко дальше конкретизировать. Как было сказано раньше, можно рассказать том, чем студенты занимаются в свободное время. Здесь очень легко продолжить данную тему.

Пример заключения для топика

Чем больше я живу, тем больше я прихожу к выводу, что студенческая жизнь удивительна во всем.
The more I live, the more I understand that student life is amazing in all ways