Татьяна Зорина

Планшет за 300$ нормальный?

CPUNVIDIA® Tegra™ 3 - T30SL Quad-Core, 1.2 GHz, L2 Cache 1 MB
GPUGeForce® 12-core, 3D stereo (built-in)
Memory1GB DDR3
Storage16GB
Display9.0'' (1280x800) LED display with 4-point capacitive multitouchSensorsG-sensor, E-compass Sensor,
Ambient Light SensorWebcam1.3MP Webcam (Front)
3.0MP Webcam (Back)
Wireless Connectivity802.11 b/g/n WiFi
Bluetooth® 3.0
GPS
Multimedia2 x stereo built-in speakers with SRS Surround Sound
noise reduction dual microphone for video chats, view 1080p videos on tablet and on external TVs via micro-HDMIPortsMicro-USB (type AB)
Micro-HDMI (type D)
Micro-SD card
3.5mm audio jack ButtonsPower Key, Volume Key, Vibration ControlOSGoogle Android™ 4.0 Ice Cream Sandwich (Heb/Eng/Rus/Arab)App StoreGoogle Play
Lenovo App ShopWeight570gDimensions259.8mm x 178mm x 11.65mmBatteryUp to 8 hours of browsing over WiFi

Костя Точкин

за 300$ норм, но оперативы можно было бы и 2гб, а камеру на 5МП (хотя бы одну)