Иоган Бах

помогите поставить глаголы в нужное время (Английский)

1.Tom usually _______(play) football but today he _______(play) tennis.
2.What language they ___________ (speak) in Holland?
3.The professor ____(speak) five foreign languages. Right now he _____(speak) Dutch.
4.My friend always ______(tell) me the truth, but I see that she ______(tell) a lie now.
5.I usually ________(drive) to my work. Be careful! You __________(drive) too fast.
6.She, as a rule, ____(wear) smart hats. But today she _____(wear) a funny-looking one.

Ел
Елена

1-plays,is playing
2-What language do they speak in Holland?
3-speaks,is speaking
4-tells,is telling
5-drive,are driving
6-wears,is wearing