Тома Калимулина

Проблемы с запуском игры NFS The Run

Установил игру NFS The Run и при запуске выводит такую ошибку
DirectX device creation error
Failed creating D3D device of at least version 10.0 on adapter "NVIDIA GeForce 9800 GT (Microsoft Corporation - WDDM v1.1)" with driver "Unknown". Error is DXGI_ERROR_UNSUPPORTED ("Unsupported.").

This is typically caused by not having the minimum required DirectX support in the GPU.
For NVIDIA GPUs, DirectX 10.0 support is required.
For AMD and GPUs from other vendors, DirectX 10.1 support is required.
Подскажите что это значит и как решить эту проблему?

Юлия Козлова

Установи директрикс=)