Оксана Максименко

НУЖНА ПОМОЩЬ!!!! Необходимо определить форму и функцию инфинитива

1. THe teacher allowed us to use reference material while writing the report.
2. We were sorry to find out that most of the museums we wanted to see that day were closed.
3. One of the students had to miss quite a number of lessons.
4. To go on with this discussion is to waste time.

Олег Тарураев

1. The teacher allowed us to use reference material while writing the report. Simple Active прямое дополнение
2. We were sorry to find out that most of the museums we wanted to see that day were closed. Simple Active часть составного глагольного сказуемого
3. One of the students had to miss quite a number of lessons. Simple Active часть составное глагольного модального сказуемого
4. To go on with this discussion is to waste time. Simple Active подлежащее