Надин Бирюкова

cоставь предложения. Поставь глагол в нужной форме.

1) Margaret/ dinner/ have/ usually/ 5 o'clock/ at - Margaret usually has dinner at 5 o'clock.
2) Ofter/ Pete/ the guitar/ play -__________________________________________
3)My dad/ TV/ watch/ never-___________________________________________
4)Have/ 5lessons/ you/ always/ a day-______________________________________
5)My mother/ cook/ usually/ in the morning-__________________________________________
6)Never/ it/ in summer/ snow-_______________________________________________
7) The sun/ usually/ shine/ brightly-______________________
8)Tina/ eat/ often/ chocolate-___________________________________

Сергей Ганоль

2) Pete often plays the guitar - там у тя апшипка в слове often
3) My dad never watches TV
4) You always have 5 lessons a day
5) My mother usually cooks in the morning
6) It never snows in summer
7) The sun usually shines brightly
😎 Tina often eats chocolate