Татьяна Переверзева

Помогите пожалуйста с контрольной по английскому языку!!!!

Максим

Стивенсон начал интересоваться механикой, когда ему было 14 лет. - Придаточное обстоятельственное времени (when he was 14)
Джорж Стивенсон был английским инженером, который знаменит тем, что изобрёл паровоз. - Придаточное определительное (which is famous for inventing the train)
Поезд меньше загрязняет окружающую среду и более экономичен, чем автомобиль, так как использует меньше топлива. - Придаточное изъяснительное (as it uses less fuel)

Эта статья будет переведена на уроке. - will be translated - Future Indefinite Passive, to translate
Will this article be translated at the lesson?
When will this article be translated?
Will this article be translated at the lesson or at home?
This article will be translated at the lesson, won't it?

Документ искали повсюду. - was looked - Past Indefinite Passive, to look
Was the document looked for everywhere?
What was looked for everywhere?
Was the document looked for everywhere or only in this locker?
The document was looked for everywhere, wasn't it?

Сейчас он чистить свою машину. - is cleaning - Present Continuous Active, to clean
Is he cleaning his car at the moment?
What is he doing at the moment?
Is he cleaning his car or talking with his friend at the moment?
He is cleaning his car at the moment, isn't he?