Тори Макарчикова

Можно ли так перевести?

Актёры сыграли блестяще. Доказательством этого является тот факт, что Эллен Пейдж буквально истощила себя для роли Сильвии. Когда режиссер Томми O'Haver заметил, что она похудела, он спросил ее, ест ли она, и она ответила: "Нет, потому что Сильвия не кормили".

The actors played brilliantly. (в этом предложении нужно использовать артикль "the" или он необязателен? ) Proof of this is the fact that Ellen Page literally starved herself for her role as Sylvia. When director Tommy O'Haver noticed she was looking thinner, he asked her if she was eating and she replied "No, because Sylvia wasn't being fed."

Ни
Николай

The actors played brilliantly. The proof of this is the fact that Ellen Page literally starved herself for the role of Sylvia. When the director Tommy O'Haver noticed that she was looking thinner, he asked her if she ate and she replied "No, because Sylvia wasn't fed."