Ксения

Определить каким членом предложения является причастие

The strong northern wind destroying everything on its way is called "bora". (destroying)

Being situated in the north-eastern coast of the Black Sea Novorossiysk became a commercial port. (being situated)

I admire the heroic labour of people having helped the city to rise from its ashes. (having helped)

At
Aton

учись сама:)