Андрей

помогите с английским, пожалуйста)

я выбираю море, хоть я и не умею плавать, я его обожаю. .
...когда я была на пляже в прошлый раз, мы остановились в гостинице, я встречалась со своими друзьями, мы гуляли по берегу и любовались закатом. .
переведите (я по английски не бум-бум. .

может еще что-то дополните.. с учетом того что задание 5 класса)

Алексей Обутов

...when I was on beach in past once, we stopped in hotel, I met with their own friends, we walked on coast and admired zakatom..

сократ

Юля Паклина

I choose the see because I like it, although I can't swim.
When I was at the seaside last time, we stopped at a hotel. I met my friends, we walked the beach and admired the sunset.

Что именно ты хочешь дополнить?

Вера Завадская

I go for sea, in spite of the fact that I can't swim, I 'm fond of it
We stayed at the hotel, I met my friends, we were walking on the beach and admiring sunset, when I was on the beach last time.