Наим Тахиров

Помогите, пожалуйста, сделать задание)

Replace the words and expressions in bold type with words and expressions that mean the same. Слова которые нужно заменить находятся между звездочками.

The *objectives* of criminology and criminalistics are rather different.
The system of *penal institutions* is to be reformed.
The scientific study of criminals *originated* in the late 18th century.
Modern criminologists *hold that* criminals are shaped by a multiplicity of factors.
Criminology studies the factors that *lead to* violent behaviour.

Спасибо зараннее

Катя Пронина

Я бы сделал так:

The goals of criminology and criminalistics are rather different.
The system of jails (or prisons) is to be reformed.
The scientific study of criminals was invented in the late 18th century.
Modern criminologists think that criminals are shaped by a multiplicity of factors.
Criminology studies the factors that cause violent behaviour.