НЕ
Надежда Ермилова

помогите ответить на вопросы по английскому для ребенка (сам изучал немецкий не могу помочь :))

Прошу учесть ребенок учится в 4 классе (ответы нужны на английском)

Did you go on foot or by bus/tram/trolletbus yesterday?
Did your friend do hi homework yesterday?
Did you have breakfast in the morning?
Did your parents get home early or late yesterday?

Надя R

Did you go on foot or by bus/tram/trolletbus yesterday? - I went on foot /by bus/tram/trolleyt bus yesterday/ (По выбору: пешком, на автобусе, трамвае, троллейбусе)
Did your friend do his homework yesterday? - Yes,he did. My friend did his homework yesterday.(No,he didn't. My friend didn't do his homework yesterday)
Did you have breakfast in the morning? - Yes,I did. I had breakfast in the morning (No,I didn't. I didn't have breakfast in the morning.)
Did your parents get home early or late yesterday? - Yesterday my parents got home early. (Yesterday my parents got home late).

Раиса

а где тут вопросы

в гугле ввидите что нужно! (как правило до вас кто то его задавал) ) еще есть решебники

Дмитрий Клюшников

сам вопрос напиши