Светлана Савушкина

Английсикий: помогите вставить артикли!

Peter’s at … office but you could get him on … phone. There’s … telephone box just round … corner.

Я думаю так: -\ the \ a \ the

We have … very good train service from here to … city center and most people go to … work by train.

я думатаю так: a\ the\ -

. … people think that … lead is heaviest metal, but … gold is heavier.

я думаю так:
- \ a \ a

Зоя Крупина

В первом случае надо at the office,остальное правильно.
В последнем случае артиклей вообще не надо употреблять, lead и gold - неисчисляемые существительные.