У Старьёвщика М

определить видов ременную форму глагола

в общем по заданию нужно выделить глагол-сказуемое и определить его видовременную форму.

правильно ли я сделал?

1) Universities and colleges provide a wide range of courses -------> Provide-indefinite present

2) The students have listened to the lectures and have taken notes -------> have listened - indefinite past; have taken - indefinite past

3) The new system of higher education will permit the students to get whatever qualification they need -------> will permit - indefinite future

Дмитрий Грачев

По-английски все написано