Александра Глухова

Английский. Задайте вопросы к выделенным словам

1. Partnership have more (advantages) than disadvantages.
2. Some time passes and people start making plans for the next year.

Во втором предложении нужно задать вопрос к next year.

Антон Яковлев

может так
What does partnership have? or What does partnership have aside from disadvantages?
What plans do people start making after some time?

Интересный вопрос, кстати. Может я и неправильно ответила. Постою, послушаю умных людей) )

Михаил Артемьев

Странный какой-то выбор предложений. Кто вообще будет задавать такие вопросы?
Вот мои варианты
1. Does partnership have disadvantages only?
2. What year people start making plans for?