Дмитрий Шатров

Что означает ОС ? (Кроме операционной системы)

"let me know in comments below despite that lendel is my OC, i think jeff would" - в данном контексте это явно не операционная система. .
я понимаю, что это связанно с собственным персонажем, но как именно переводится сия аббревиатуры мне пока толком никто не объяснил.

Ж*
Женя **

Office of the Comptroller; Ordnance Corps; object class; observer-controller; obstruction chart; office cadet; office candidate; office commanding; office of censorship; office of communications; officers' cook; official communication; on call; operating costs; operating cycle; operational capability; operational characteristic; operational command; operational commander; operational control; operations center; operations central; operations control; order cancelled; overseas commands; Dissemination and extraction of Information Controlled; Other Contingencies