Урмат Шайымкулов

ПОМОГИТЕ!! ! ОЧЕНЬ СРОЧНО нужен краткий пересказ текста на английском

He came into the room to shut the windows while we were still in bed and Isaw he looked ill. He was shivering, his face was white, and he walkedslowly as though it ached to move.'What's the matter, Chats?''I've got a headache.''You better go back to bed.''No, I'm all right.''You go to bed. I'll see you when I'm dressed.'But when I came downstairs he was dressed, sitting by the fire, looking avery sick and miserable boy of nine years. When I put my hand on hisforehead I knew he had a fever.'You go up to bed,' I said, 'you're sick.''I'm all right,' he said.When the doctor came he took the boy's temperature.'What is it?' I asked him.'One hundred and two.'Downstairs, the doctor left three different medicines in different coloredcapsules with instructions for giving them. One was to bring down the fever,another a purgative, the third to overcome an acid condition. The germs ofinfluenza can only exist in an acid condition, he explained. He seemed toknow all about influenza and said there was nothing to worry about if thefever did not go above one hundred and four degrees. This was a lightepidemic of flu and there was no danger if you avoided pneumonia.Back in the room I wrote the boy's temperature down and made a note ofthe time to give the various capsules.'Do you want me to read to you?''All right. If you want to,' said the boy. His face was very white and therewere dark areas under his eyes. He lay still in bed and seemed verydetached from what was going on.I read aloud from Howard Pyle's Book of Pirates; but I could see he was notfollowing what I was reading.'How do you feel, Schatz?' I asked him.'Just the same, so far,' he said.I sat at the foot of the bed and read to myself while I waited for it to be timeto give another capsule. It would have been natural for him to go to sleep,but when I looked up he was looking at the foot of the bed, looking verystrangely.'Why don't you try to go to sleep? I'll wake you up for the medicine.''I'd rather stay awake.'After a while he said to me, 'You don't have to stay here with me, Papa, if itbothers you.''It doesn't bother me.''No, I mean you don't have to stay if it's going to bother you.'I thought perhaps he was a little light-headed and after giving him theprescribed capsule at eleven o'clock I went out for a while.It was a bright, cold day, the ground covered with a sleet that had frozen sothat it seemed as if all the bare trees, the bushes, the cut brush and all thegrass and the bare ground had been varnished with ice. I took the youngIrish setter for a little walk up the road and along a frozen creek, but it wasdifficult to stand or walk on the glassy surface and the red dog slipped andslithered and fell twice, hard, once dropping my gun and having it slide overthe ice.We flushed a covey of quail under a high clay bank with overhanging brushand killed two as they went out of sight over the top of the bank. Some ofthe covey 55 lit the trees, but most of them scattered into brush piles and it wasnecessary to jump on the ice-coated mounds of brush several times beforethey would flush. Coming out while you were poised unsteadily on the icy,springy brush they made difficult shooting and killed two, missed five, andstarted back pleased to have found a covey close to the house and happythere were so many left to find on another day.At the house they said the boy had refused to let anyone come into theroom.'You can't come in,' he said. 'You mustn't get what I have.'I went up to him and found him in exactly the position I had left him, white65faced, but with the tops of his cheeks flushed by the fever, staring still, ashe had stared, at the foot of the bed.I took his temperature.'What is it?''Something like a hundred,' I said. It was one hundred and two and fourtenth.'It was a hundred and two,' he said.'Who said so?''The doctor.''Your temperature is

Аня Кузнецова

Он вошел в комнату, чтобы закрыть окна, когда мы были еще в постели и Isaw он выглядел больным. Он дрожал, лицо его было белым, и он walkedslowly как будто она болела двигаться. «Что с тобой, чатов? '' У меня есть головная боль. '' Вам лучше вернуться в постель. '' Нет, я м все в порядке. '' Вы ложитесь спать. Увидимся, когда я одет. «Но когда я спустился вниз, он был одет, сидя у костра, глядя Avery больной и несчастный мальчик девяти лет. Когда я кладу руку на hisforehead Я знал, что у него была температура. «Иди в постель", я сказал: "Вы больны. '' Мной все в порядке", он said.When пришел врач, он взял Температура мальчика. "Что это? " Я спросил его. Сто два. Внизу, врач оставил три различных лекарственных средств в различных coloredcapsules с инструкциями для придания им. Один из них был сбить лихорадку, другое слабительное, третье преодолеть кислоты состоянии. Микробы ofinfluenza может существовать только в условиях кислоты, пояснил он. Он, казалось, toknow все о гриппом и сказал, что беспокоиться не о чем, если thefever не поднимается выше сто четыре градуса. Это было lightepidemic гриппа и не было никакой опасности, если вы избегали pneumonia.Back в комнате, я написал температуры мальчика вниз и сделал раз обратите внимание, Ofthe, чтобы дать различные капсулы. «Вы хотите, чтобы я прочитал вам? '' Хорошо. Если вы хотите, сказал мальчик. Его лицо было очень белым и therewere темные области под глазами. Он лежал в постели и, казалось, verydetached от того, что происходит on.I читать вслух из книги Говарда Пайла пиратов, но я видел, что он notfollowing, что я читал: "Как вы себя чувствуете, Schatz?». Я спросил его. Точно так же, до сих пор ", он said.I сидел в ногах кровати и читал про себя в то время как я ждал, что это будет timeto дать другой капсуле. Это было бы естественным для него, чтобы пойти спать, но когда я посмотрел вверх, он смотрел на ногах кровати, глядя verystrangely. «Почему бы вам не попробовать пойти спать? Я тебя разбужу для медицины. '' Я бы предпочел спать. Через некоторое время он сказал мне: "Вы не должны остаться здесь, со мной, папа, если вы itbothers.'' Это Безразлично 'т беспокоить меня. '' Нет, я имею в виду вы не должны останавливаться, если это будет беспокоить вас. "Я думал, может быть, он был немного легкомысленный и, дав ему theprescribed капсулы в одиннадцать часов я вышел для while.It был яркий, холодный день, земля покрыта снегом, который заморожен sothat казалось, что все голые деревья, кусты, кисти вырезать и все thegrass и голой земле были лакированные со льдом. Я взял youngIrish примером для небольшой прогулки по дороге и вдоль ручья замороженные, но это wasdifficult стоять или ходить на зеркальной поверхности и красной собаки поскользнулся и упал andslithered в два раза, твердый, как только падение ружье и с его скользить overthe ice.We вспыхнул стая перепелов под высоким берегом глины с нависающими brushand убили двух, как они вышли из виду поверх банка. Некоторые Ofthe Кови 55 зажег деревьев, но большинство из них разбросаны в кисти свай и wasnecessary прыгать на льду покрытием насыпи кистью несколько раз beforethey будет вспыхивать. Выйдя в то время как вы были готовы пошатываясь на ледяной, упругая кисть они затруднены съемка и убили двух, пропустили пять, andstarted назад рад, что нашел близкое Кови в дом и happythere было так много осталось найти на другом day.At Дом они сказали, что мальчик отказался никому вступать в theroom. 'Вы не можете прийти, сказал он. «Вы не должны получить то, что у меня есть. " Я подошел к нему и нашел его в точно такой позиции я ушла от него, white65faced, но с вершины его щеки покраснели от лихорадки, смотрел еще, Эш уставился на подножию bed.I взял его температуру. Что это такое? '' Что-то вроде сто, сказал я. Это было сто два и fourtenth. «Это было сто два", сказал он. «Кто это сказал? '' Врачу. '' Ваша температура