Гу
Гузель

Какому святому Александр Невский приписал победу на Чудском озере?

И где по преданию был выстроен храм в честь этого святого?

Лона

"И наехаша на полкъ Немци и Чюдь и прошибошася свиньею сквозе полкъ, и бысть сеча ту велика Немцемь и Чюди. Богъ же и святая Софья и святою мученику Бориса и Глеба, еюже ради новгородци кровь свою прольяша, техъ святыхъ великыми молитвами пособи Богъ князю Александру; а Немци ту падоша, а Чюдь даша плеща; и, гоняче, биша ихъ на 7-ми верстъ по леду до Суболичьскаго берега; и паде Чюди бещисла, а Немець 400, а 50 руками яша и приведоша в Новъгородъ. А бишася месяца априля въ 5, на память святого мученика Клавдия, на похвалу святыя Богородица, в субботу... "

- Храм Бориса и Глеба на Дорогожиче, на пути в Вышгород, где святой Борис, по преданию, испустил дух;
- Борисоглебский монастырь на Тме, близ Твери, где, по преданию, конь Глеба повредил ногу;
- Обители того же имени на Смядыни - по преданию на месте убиения Глеба и на реке Тверце, близ Торжка (основан в 1030 г.) .