Алексей Пасечный

Помогите перевести, очень прошу!!! ( переводчики, нужна ваша помощь!!

Start and end date and time of a trip
 The moment of the beginning or end of the trip is the time of departure of the
employee from the office or his arrival at the permanent workplace; or leaving the
house or arrival at home, if the employee does not visit the office.
 Day of departure is the calendar day of the trip.
 Day of return from the trip is the end of the calendar day of the trip.
 Allowance payable is calculated on the basis of the corresponding time of
departure/flight to a business trip and returning from a trip.
 In calculating the allowance for trips to / from Moscow, departure time is
determined by calculating the "minus 2 hours from the time of departure / flight",
time of arrival - "plus 2 hours to the time of arrival."
 The overseas part of a trip begins / ends at the border crossing or at passport
control at the airport

Андрей Сухачев

Начальную и конечную дату и время поездки
 момент начала или конца поездки является время отправления
сотрудник из офиса или его прибытия в постоянном рабочем месте, или оставляя
дом или прибытии в доме, если работник не посещать офис.
 день отъезда календарный день поездки.
 День возвращения из поездки, это конец календарного дня поездки.
 Резерв уплате рассчитывается на основании соответствующих время
отправления / рейс в командировку и возвращения из поездки.
 При расчете пособия для поездок в / из Москвы, время выезда
определяется путем расчета «минус 2 часа до времени вылета / полет",
время прибытия - "плюс 2 часа к времени прибытия. "
 зарубежных часть поездки начинается / заканчивается при пересечении границы или в паспортном
контроль в аэропорту