Vesna

Подскажите пожалуйста английские или американские пословицы, примерно 10 пословиц)

Кылычбек Исмаилов

The early bird catches the worm
Look before you leap
It never rains but it pours
More haste less speed
Don't cry over split milk
He who hesitates is lost
Don't look a gift horse into the mouth
Once bitten twice shy

Аман Телегин

Don't trouble troubles until troubles troubles you - не тронь лиха, пока лежит тихо: D

Данила Лесовников

The black sheep of the family- в семье не без урода
On cloud nine-на 7-ом небе от счастья
To be in tune - быть на одной волне
To make your mark- преуспеть в чем-то
Every cook praises his own brothКаждый повар свой борщ хвалит
Every man for himself, and God for us allКаждый человек - за себя, а бог - за нас всех
Every man is the architect of his own fortuneКаждый человек архитектор своего счастья
Every man is of importance to himselfКаждый человек высоко себя ценит
It is like talking to the wallКак будто со стенкой разговариваешь
As the tree falls, so shall it lieКак дерево упало, так и лежать будет

Любашка Кислякова

Вопросу поможет гугл google.com