Ульяна Беляева

Помогите выполнить задание по английскому

My family

My family is large. I have got a mother, a father, a grandmother, a grandfather, a brother and a sister.
We are from Russia. My mother is a kind, nice woman. Her name is Olga Ivanovna. She is thirty. She is a teacher.
My father is an engineer. His name is Oleg Petrovich. He is thirty- two. My mother and my father have got two sons and a daughter. My name is Pete. I am eight. I’m a pupil. I want to be an engineer. My brother is twelve. His name is Mike. He is a pupil too. He wants to be a driver. My sister is not a pupil. She is a nice little girl. She is five. Her name is Helen.
My mother has got her parents. They are my grandmother and my grandfather. My grandpa is fifty-six. He is a worker. My grandmother is fifty- four. She is a doctor.
My father has got a sister and a brother. They are my aunt and my uncle. My aunt is a doctor and my uncle is a pilot. My family is friendly. We are all fine.
How I love my family !

Алексей Пискунов

Ты молодец! Только некоторые из этих оборотов речи звучат странновато на английском. (My sister is not a pupil.)
My sister does not go to school. She is only five. She is a nice little girl.
(I have got a mother, a father, a grandmother, a grandfather, a brother and a sister.)
I my family I have: my mother, ..

Даша Кузнецова

У меня большая семья. У меня есть мать, отец, бабушка, дедушка, брат и сестра.
Мы живём в России. Моя мама очень добрая, хорошая женщина. Зовут ее Ольга Ивановна. Ей тридцать лет. Она работет учительницей.
Мой отец - инженер. Его зовут Олег Петрович. Ему уже тридцать два. У мамы с отцом два сына и дочь. Меня зовут Пит. Мне восемь лет. Я учусь в школе. Я хочу стать инженером. Моему брату - двенадцать лет. Его зовут Майк. Он тоже школьник. Он хочет стать водителем. Моя сестра не ходит в школу. Она милая маленькая девочка. Ей пять лет. Её зовут Хелен.
У мамы есть родители. Это моя бабушка и мой дедушка. Моему дедушке пятьдесят шесть лет. Он - рабочий. Моей бабушке пятьдесят четыре года. Она работает врачом.
У моего отца есть сестра и брат. Это моя тётя и мой дядя. Моя тётя врач, а мой дядя-летчик. У нас дружная семья. У всех нас всё нормально.
Как я люблю свою семью !

Ма
Машулька

я бы еще кое-что подправила: there are 6 of us: myself, parents, grandparents, a sister and a brother.
звучит более "АНГЛИЙСКО" )))

Костя

a little bit correction

My Family

My family is large. I ^ve got a mother, a father, a grandmother, a grandfather, a brother and a sister.
We are from Russia. My mother is a kind and a nice woman. Her name is Olga Ivanovna. She is thirty. She is a teacher.
My father is an engineer. His name is Oleg Petrovich. He is thirty- two. My mother and my father have got two sons and a daughter. My name is Pete. I am eight. I’m a pupil. I want to be an engineer as my father . My brother is twelve. His name is Mike. He is a pupil too. He wants to be a driver. My sister is not a pupil. She is a nice little girl. She is five. Her name is Helen.
My mother has got her parents. They are my grandmother and my grandfather. My grandpa is fifty-six. He is a worker. My grandmother is fifty- four. She is a doctor.
My father has got a sister and a brother. They are my aunt and my uncle. My aunt is a doctor and my uncle is a pilot. My family is friendly. We are all fine.
How I love my family !