Лариса Попова

Помогите С таким вопросом!

При включение компьютера появляется текст The AC power adapter wattage and type cannot be determined.
The battery not charge.
The system will adjust the performance to match the power available/

Please connect a Dell 90 W AC adapter or greater for the best system performance.
Strike the F3 key (before F1 or F2 key) if you do not want to see power warning message again.
Strike the F1 key to continue, F2 to run setup utillity )

Алексей Федотов

Заряди ноутбук. Эта надпись говорит о том, что мощность будет снижена по кол-во оставшийся тока в аккамуляторе.

Евгений Донец

адаптер не прошёл проверку и пока не поменяешь его ноутбук будет работать не на максимуме
(энергосбережение)