Инна

топик англиский язык 9 клас

Мне попался топик №14 я уже его перевел а вот на англиском как ответить я не знаю памогите пажалуйсто

1 Ситуация для обсуждения <молодые люди любят разные стили музыки. какие виды популярны сейчас? какую музыку вы путешествия, посещение музеев, встреча встреча других людей, и т. д. .
какие пути вы бы хотели узнать о мире>
2 чтения и обсуждения текста.

ну точнее на вапросы как ответить на англиском? В голову нечего не приходит (

Валерия Чугунова

Если тебе нужен текст тем, то могу скинуть.
Topic 14. Молодежь любит разные музыкальные стили. Какие из них популярны сейчас? Какой стиль ближе всего тебе? Почему?
People all over the world are fond of music. We can hear music everywhere: in the streets and at home, over the radio and on TV. There are a lot of different kinds of music such as folk and classical music, rap, rock and pop music, dance music and jazz.
As for Great Britain, it has produced more popular music stars than any other country. British pop and rock groups often set new trends in music. New styles, groups and singers continue to appear in Britain now.
As for me, I’m fond of pop music. When I listen to pop music it makes me forget the problems of everyday life. It helps me to relax when I’m tired, and entertains me when I’d like to have fun. I also enjoy listening to classical music. Classical music is always a complex of emotions. It gives me delight, pleasure and a sense of happiness.
Насчет ответа, могу только одно сказать: нужно учить. Больше никак. Ну, если только шпоргалки написать.. .