Дмитрий Листопад

кто сможет помочь с английским очень нужно.

Закончите предложения, выбрав соответствующий вариант
окончания:

1. A computer is …
2. A microprocessor is…
1. RAM is …
2. ROM is …

a) a computer which can perform addition or subtraction on a binary
word;
b) a computer manufactured on a single printed board which contains one or more chips;
c) a very small device that can obtain from memory and execute a limited set of instructions.
d) a device which can perform logical operations.

a) memory for a limited set of instructions;
b) permanent memory for program storage;
c) memory when information can be put into or out of any single byte of memory.

Дмитрий Баев

вставь в переводчик все и сам подберешь)))