Екатерина Шестак

помогите перевести текст на русский!!!

There are many types of business entity defined in the legal systems of various countries.These include corporations,cooperatives,partnerships,sole traders,limited liability company and other specialized types of organization.

Sole proprietors are unincorporated businesses.They are also called independent contractors,consultants,or freelancers.There are no forms you need to fill out to start this type of business.The only thing you need to do is report your business income and expenses.This is the easiest form of business to set up,and the easiest to dissolve.

Corporations are incorporated businesses.Every from of business besides the sole proprietor is considered a separate entity,and this often provides a measure of legal and financial protection for the shareholders.The shareholders of corporations have limited liability protection, and corporations have full discretion over the amount of profits they can distribute or retain.Corporations are presumed to be for-profit entities,and as soch they can have an unlimited number of years with losses.Corporations must have at least one shareholder.

Partnerships are unincorporated businesses.Like corporations,partnerships are separate entities from the shareholders.Partnerships must have at least two shareholders.Partnerships distribute all profits and losses to their shareholders without regard for any profits retanied by the business for cash flow purposes.

Ольга Архипова

Есть много типов хозяйствующих субъектов, определенных в правовых системах различных countries.These включает корпорации, кооперативы, товарищества, индивидуальные предприниматели, общества с ограниченной ответственностью и других специализированных типов организации.

Индивидуальные предприниматели собой некорпорированные businesses.They также называют независимые подрядчики, консультанты, или freelancers.There нет форм, которые вы должны заполнить, чтобы начать этот тип business.The Единственное, что вам нужно сделать, это сообщить о своих доходах бизнеса и expenses.This это самый простой вид бизнеса в настройке, и самый простой, чтобы раствориться.

Корпорации регистрируются businesses.Every от бизнеса, помимо индивидуального предпринимателя считается отдельное юридическое лицо, и это часто позволяет определить правовую и финансовую защиту shareholders.The акционеров корпорации имеют ограниченную защиту ответственностью, и корпорации обладают полной свободой действий по суммы прибыли, они могут распространять или retain.Corporations как предполагают, некоммерческие организации, а так же Соч они могут иметь неограниченное количество лет с losses.Corporations должна иметь как минимум одного акционера.

Партнерство некорпоративные businesses.Like корпорации, партнерства являются отдельные лица из shareholders.Partnerships должны иметь не менее двух shareholders.Partnerships распределять все прибыли и убытки своим акционерам, не обращая внимания на любые retanied прибыли в бизнесе для целей денежного потока.