Любовь Арипова

Помогите определите время и залог сказуемого (англ)

Определите время и залог сказуемого.
1. Water and air are becoming more and more polluted.
2. At present computeres are widely used in the sphere of education.
3. Before we came to the next lecture we had studied the material of the first one.

подчеркните в переложениях Participle І и Participle ІІ.
Определите функцию каждого из них.
1. The Russian Chemical Society organized more than a century ago is named after
Mendeleev.
2. A neutron is a particle having the same mass as a proton.
3. Studying Newton’s work “Principia”, a young physicist discovered a mistake in
the calculations.

Katerina

1) презент континьюс; актив
2) презент индефенит; пассив
3) презент перфект; актив

1) органайзд - определение
2) хэвинг - определение
3) стадиинг - обстоятельство времени