Ан
Анна

Помогите вставить слово в той форме, в которой должно стоять в предложении.

ELECTRIC, BENEFIT, SOLVE, LIKE

Thomas Edison knew his new invention, the light bulb, would be revolutionary, but it's (B1)... that he realised quite how much the introduction of (B2) ... would affect the kitchen. The modern kitchen is overflowing with electrical appliances. For a busy parent whose kids are hungry, the simplest (B3) ...these days is to take some frozen food out of the freezer and pop it in the microwave. It's been particularly (B4) ...for women — no longer do they have to stay all day chained to the cooker and the kitchen sink.

Константин

(B1) unlikely (B2) electricity (B3) solution (B4) beneficial