Тимур Эгипт

Раскройте скобки, употребляя глаголы в форме Present Simple или Past Simple.

1.I (to watch)television at seven o'clock every evening.2.I (to watch) television yesterday.3.She (to comb) her hair every morning.4.Yesterday she (to comb)her hair.5.They (not to rest) yesterday.6.I usually (to walk)to my school but yesterday I (to take)a tram.7.Yesterday he (to have)a holiday.He (not to go)to the office.He (to get) up at eleven o'clock,(to wash)fase,(to have) breakfast and (to go) for a walk.8.As a rule my mother (to cook)dinner.But yesterday she (to decide)not to cook.She (to invite)us to the restaurant.9.He (not to like)coffee.But yesterday he (to drink)a cup of coffee as he (to be)very tired.10.You often (to take)your brother for a walk?-Yes.-Why you (not to take)him for a walk the day before yesterday?-He (to be)ill.

Евгений

а зачем нам это надо?