Гайрат Жиянов

Помогите, пожалуйста, заполнить пропуски в тексте словами, образованными с помощью суффиксов и префиксов:

от слов refer, strong, endure, easy, wind, run, ride, experience. surprise, ranch, race
текст:

The
quarter horse has long been a popular breed which is especially mentioned in
all ...

books.
From the time of the early pioneers, it has been valued for its ...,

speed
and ....

It
can ...

make
its way along rough, …

trails.
These horses can even …

any
other breed in the quarter-mile. They can remain calm with rancher

It is
not ...

that
the quarter horse is praised by ...

and ...

Анна Кузина

Добрый день, Vanillagirl
Видимо в тексте не указаны пропуски для слов ride и experience. Ну ничего, так даже интереснее. У меня получилось вот так:
The quarter horse has long been a popular breed which is especially mentioned in all REFERENCE books.
From the time of the early pioneers, it has been valued for its STRENGTH, speed and endurance.
It can EASILY make its way along rough, WINDY trails.
These horses can even OVERRUN any other breed in the quarter-mile RIDING.
They can remain calm with AN experienceD rancher.
It is not SURPRISING that the quarter horse is praised by RANCHERS and RACERS.
Good luck!