Иван

День появления в продаже первого диска Rolling Stones

Ян Иванов

16 апреля 1964-го - первый альбом (правда тогда это был не диск скорее всего) .
еще в июне 63-го был сингл.

Елена Мананникова

.

7-го июня 1963 года .
**************************
A cover of Chuck Berry's "Come On" was the Rolling Stones' first single, released on 7 June 1963.
"Come On" was chosen as the Rolling Stones' debut single. Released in the late spring of 1963, it reached #21 on the UK single charts. The B-side was another cover version, Willie Dixon's "I Want to Be Loved". Both songs were recorded in May 1963.

Come On - Rolling Stones -- 1963
http://www.youtube.com/watch?v=NV62UcqbcQA

.