Андрей Франчак

Учусь в Меде, не успеваю с английским, помогите составить пару предложений со словом Infection

Кристинка

Любой англоязычный сайт.... в том же google.com вписать infection и пожалуйста - не то что предложения, а целые статьи про инфекции 🙂

Le
Lena

Tuberculosis was common infection in the 19th century, but medicine had won it almost over the whole world. However this dreadful infection is still alive in some countries (in Central Asia or Pakistan for example) and gained resistance to some drugs which were effective before.Now this infection attacks even developed countries.