Павел Камышев

Помогите перевести из прямой речи в косвенную и из косвенной в прямую Кто знает английский помогите пожалуйста

Переведите в косвенную речь:

1)She asks, "Where is the tallest styscraper located?".

2)A frend asks, "Call me back".

3)An old woman said, "Do not play football here".

4)"Do you collect stamps?", he asked.

5)"Where have you been?", mother asks her son.

6)"Are you Russian?", Sam wondered.

7)"I am busy", he said.

Переведите на английский язык (по правилу косвенной речи) :

8)Они просят нас открыть окно.

9)Мама велит Лене не опаздывать.

10)Натали спросила, придет ли Фред на вечеринку?

11)Он спросило, когда было отправлено письмо?

12)Питер говорит своим друзьям, что купил новую машину.

Vitalie Onceanu

Переведите в косвенную речь:

1)She asks, "Where is the tallest styscraper located?". She asks where the tallest skyscraper is located.

2)A frend asks, "Call me back".A friend asks to call him.

3)An old woman said, "Do not play football here".An old woman asked not to play football there.

4)"Do you collect stamps?", he asked. He asked if I collected stamps.

5)"Where have you been?", mother asks her son. Mother asks her son where he has been.

6)"Are you Russian?", Sam wondered. Sam wondered if I was Russian.

7)"I am busy", he said. He said he was busy.

Переведите на английский язык (по правилу косвенной речи) :

8)Они просят нас открыть окно. They ask us to open the window.

9)Мама велит Лене не опаздывать. Mum tells Lena not to be late.

10)Натали спросила, придет ли Фред на вечеринку? Natalie asked if Fred would come to the party.

11)Он спросило, когда было отправлено письмо? He asked when the letter had been sent.

12)Питер говорит своим друзьям, что купил новую машину. Peter told his friends he has bought a new car.

Татьяна Моисеева

1. "What qualities are necessary to become a good actor?" Jack asked his father.
2. "I have never dreamt of achieving success as a children's writer," Alan Milne wrote
in his biography.
3. "Work hard if you want to earn enough money," Jim said to his son.
4. "Such ability as independence of thought is needed if you want to make a discovery
in physics or chemistry," the lecturer said to the students.
"Tell me please about your plans for the future," Jack's aunt asked the boy.
"Who earns the living in your family, Kate?" they asked the girl.
"You should develop your skills in writing if you want to become famous, Mike,
said Liz.