Кристина Казанова

Помогите с английским плиз!!! Очень важно!!! Умаляю добрые люди!! ! (3)

Откройте скобки и используйте
правильную форму Герундия (Gerund)
1) I hate (borrow) money,
I prefer (lend) money.

______________________________________________________________________________?

2) Chalmers avoided
(lend) money to Tripp.

______________________________________________________________________________?

3) Chalmers could not
help (feel) awkward when he was introduced to Ada.

______________________________________________________________________________?

4) It's no use (try) to
persuade him.

______________________________________________________________________________?

5) He was ashamed of
(behave) like this.

______________________________________________________________________________?

6) To Tripp's
disappointment the reporter said the stuff was not worth (put) in a story.

______________________________________________________________________________?

7) When Ada spoke about
George she couldn't help (cry).

______________________________________________________________________________?

😎 Ada was looking
forward to (meet) George in New York.

______________________________________________________________________________?

Ан
Анна

а че в тройном экземпляре

Александр Карлин

http://njnj.ru/ing/infinitive_or_gerund.htm
Учи!! !

А если "учи" не хватает - привыкай платить деньги за сделанное домашнее задание....и писать правильно "умОляю".