Андрей Шкилев

вопрос по заданиям английского языка. внутри

мне дали задания в общем сделать, я уже их все сделала, но 2 предложения меня поставили в тупик. Fill in the prepositions or adverbs where necessary...вот сами предложения: 1) The two brothers are...each other...appearance, but differ widely in their tastes.
2) She found it difficult to be fond of two children. They had both taken...their father...looks...если кто то догадался что тут можно вставить, плж напишите! спасибо

Са
Саша

Ага, чего-то намудрили, как мне кажется )))
Я бы так написал, хотя что-то я тут не уверен, что автор учебника со мной согласен.
1) The two brothers are of each other in appearance, but differ widely in their tastes.
2) She found it difficult to be fond of two children. They had both taken to/by their father to look after.

Sagitta правильно всё ответила. А я вот тоже не въехал сразу )))

Вя
Вячеслав

1) The two brothers are like each other in appearance, but differ widely in their tastes.
2) She found it difficult to be fond of two children. They had both taken after their father in looks.