Оксана Самойлова

Определить в следующих предложениях состояние (Актив, или Пасив) и видо-временные формы глагола

1. We analysed the new data some days ago.2. The student defines the combining weights of hydrogen and oxygen.3. You will be given some new articles to translate.4. The workers reported that they would fulfil the plan in time.5. They will explain everything tomorrow.VI. Перекладіть наступні речення, звертаючи увагу на зворот there + be:1. There are some foreign newspapers on the table.2. There will be a lecture at our Institute tomorrow.3. There was an interesting meeting in our group.

Тимон

1. analysed (Past Simple, Active)
2. defines (Present Simple, Active)
3. will be given (Future Simple, Active)
4. reported (Past Simple, Active)
5. will explain (Future Simple, Active)