Юлия Кудрявцева

... напишите на русском или на английском тест "the farmer and the apple tree (part 2)"

я уже нашёл )))
..The farmer planted the tree deep in his woods where no one could see it.But naturally the tree could not grow whithout sinlight and proper soil.In time it whithered and died.

Later his friend was criticizing him for planting the tree in such a bad place.

''What's the difference?''-the farmer said,rather bitterly.If I (plant)it near the road,strangers (sreal) the fruit.If I (plant) it in one my fields,my neighbours(come) at night and (rob) me.If I (plant) it near my house,my own children (steal) the apples.''

''Indeed,but at least someone (enjoy)the fruit,said the friend.''Now by your greediness you have robbed everyone of the apples,and you have also destroyed a fine tree.''

Елена Коннова

..есть Фермер посадил дерево в глубине его лесу, где никто не мог видеть it.But естественно дерево не может расти Whithout sinlight и собственно soil.In время он whithered и умер.

Позже его друг критиковал его для посадки дерева в таком плохом месте.

'' В чем разница? '' - Фермер сказал, а bitterly.If I (растений) это около дороги, незнакомцы (среал) fruit.If Я (завод) его в одном моих полей, мои соседи (прийти) в ночью и (ограбить) me.if Я (завод) это рядом с моим домом, мои собственные дети (украсть) яблоки. ''

'' В самом деле, но по крайней мере кто (наслаждаться) плод, сказал друг. '' Теперь вашим жадности вы ограбили всем о яблоках, и вы были уничтожены также прекрасный дерево. ''