Ev
Evgeshabright

подчеркнуть модальные глаголы или их эквиваленты.

1. Law may be regarded as rules governing behavior between people
2. No nation which does not have an informed populace in jurisprudence can be strong and free

3. in the U.S.A. judges may be ekected or appointed and, with rare exceptions? must be lawyers

4. General jurisdiction means that a court can consider any type of case

5. In both criminal and civil proceedings, a document must be filed with the court to start a proceeding

Владимир

1.may 2.can 3.may,must 4.can 5.must

Ai
Aid

1. may
2. can
3. may, must
4. can
5. must
Если хотите хорошо знать английскую грамматику, в том числе, конечно, и модальные глаголы, советую Вам очень хороший учебник - "Английский для русских в правилах и упражнениях", автор Караванова Н. Б. Написан очень просто и доступно, заниматься по нему могут даже дети. Посмотреть его можно на сайте:
английскийдлярусских. рф