Анастасия Афанасьева

Вылетает NFS Rivals с данной ниже ошибкой, дрова свежие, DiretX последний, да и версию в репаке я тож установил...

Direc function' GetDeviceRemovedReason' aled with DХGI ERROR DEVICE REMOVED(The video card has been physically removed from the system or a driver upgrade for the video card has occurred. The application should destroy and recreate the device. For help debugging the problem, call IDЗD10Device:GetDeviceRemovedReason.'). GPU: "NVIDIA GeForce GTX 660 Driver 34411. This error is usually caused by the graphics driver crashing try installing the latest drivers. Also make sure you have a supported graphics card with at least 512MB.

Ал
Алексей

Видеокарта неисправна. при нагрузке она просто отключается

Алина Масликова

Случился сбой и система "потеряла" видюху. Удали дрова из панели управления, перезагрузи комп и установи новые дрова.